Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dopis redakci

3. 11. 2007
Pravděpodobně budu teď o hlavu kratší, ale zjistila jsem, že dopis redakci ještě nebyl odeslán! Jak jsem již psala v předchozím příspěvku, z osobních důvodů jsem tím pověřila někoho jiného a.. co si člověk neudělá sám, to nemá. Co se dá dělat. Takže, přátelé, dopis jsem přepracovala a odesílám v pondělí. Sypu si popel na hlavu.. gomene

Tady je:


Vážená redakce!
Jsem jedním z mnoha fanoušků Witch. Sledujeme pravidelně vydání v naší mateřské zemi, navazujeme kontakty se zahraničními fanoušky, hledáme informace.. zkrátka nás fenomén Witch úplně pohltil. V jednom čísle jste psali, že uvítáte veškeré připomínky, i ty kritického rázu a tak vám několik z nás odeslalo začátkem léta emaily s návrhy, podněty a připomínkami. Do dnešního dne jsme však nedostali žádnou odpověď, proto jsme se vám rozhodli napsat touto cestou.
Jelikož je nás mnoho a kolik lidí, tolik problémů, rozhodla jsem se, že bude nejjednodušší, když vše shrnu do jednoho dopisu. Zároveň vám na závěr přikládám názory čtenářů kteří se k problematice vyjádřili buď emailem směřovaným redakci nebo v četných diskuzích na téma českého vydání časopisu Witch a to v originální a nijak neupravované formě.

--

Jak už jsem psala; přestože jsme nedostali jedinou odpověď, zdá se, že jste naše dopisy přeci jen četli, neboť jsme se dočkali několika velmi pozitivních změn: slet byl po dlouhé době opět situován na Moravu a co je důležitější, z komixových čísel vymizely grafické zásahy. Za to vám mnohokrát děkujeme a velice si toho ceníme!
Chtěli bychom vás však poprosit, abyste se zabývali i následujícími problémy, které je, podle nás, nutno řešit.


1) Slovenská otázka
Zdá se, že naše slovenské kolegy, co se týče Witch, trápí mnoho věcí:
První a nejdůležitější je fakt, že ačkoliv se na Slovensko distribuuje česká podoba časopisu, je toto vydávání zpožděno o několik čísel. To samo o sobě způsobuje problémy: čtenáři se nemůžu zúčastnit soutěží, protože nestíhají uzávěrky a dochází i časovému paradoxu: časopis, který se k nim dostane až na podzim, obsahuje díky zpoždění rady, jak si užít léto. Tento problém se, jak se zdá, netýká lidí s předplatným, a proto je vnímán, jako určitý způsob diskriminace.
Velmi bolestivým tématem je rovněž i cena, která je díky distribuci vyšší než v ČR. Mnoho čtenářů má kvůli tomu neskutečné problémy přesvědčit svoje rodiče, aby jim časopis koupili, protože ten už od pohledu obsahuje oproti jiným magazínům jen málo stran, zatímco cena je vysoká a rodiče nejsou ochotni platit tento nepoměr dvakrát do měsíce. Také je tu všeobecný problém se speciály: vychází málo, ne všechny (stejně, jako u nás) a jsou drahé. Čtenáři je postrádají i z toho důvodu, že obsahují komixy, které jsou doplněním hlavního děje a tudíž o tyto informace přicházejí. A je tu i určitá část lidí, která nechápe, PROČ se časopis nepřekládá do jejich mateřštiny, když je původně určen pro nízkou věkovou hranici.
Nespokojenost s grafickými zásahy do obrázků už neuvádím, zdá se, že tento problém již díky vám není aktuální.


2) Mužská otázka
Možná vás to překvapí, ale Witch čtou i – muži! A to nejen ti –náctiletí, aby zjistili, co na tom ty holky vidí, ale i mnohem starší: nejstrašímu čtenáři, o kterém víme, je 35 let (!) a žije ve Švédsku. Nejedná se o žádnou úchylku – Witch je prostě barevný komixový fantasy příběh alá manga, který je půvabně a inteligentně zpracovaný, takže je jasné, že se líbí. Možná je to také tím, že v této zemi je naprostý nedostatek pravé mangy; vychází sice jakési pokusy, ale to je Manhwa (manga kreslená jinými než japonskými autory); takže se spousta lidí uchyluje k Witch.
I když se mužští čtenáři většinou neprojevují a své připomínky si nechávají pro sebe, ocenili by, kdyby se v časopise tu a tam našlo nějaké čtení i pro ně.


3) Otázka příloh
Přílohy v časopise vyvolávají rozporuplné reakce. Zvláště ty, co se Witch příliš netýkají nebo se často opakují, jako třpytky, lesky na rty, laky na nehty a podobně. Největší ohlasy mají předměty, které se Witch týkají; já osobně za jednu z nejlepších příloh považuji čelenku s komixovými obrázky. Jiným problémem je kvalita těchto předmětů: jednomu se rozpadly náušnice, jinému náramek, mě osobně Srdce Kondrakaru, což jsem zjistila poté, co bylo vytaženo z originálního obalu.
Mnoho lidé o přílohy proto stojí jen málo nebo vůbec. Mnohem radši by měli co do počtu stran rozsáhlejší časopis a přílohy by klidně postrádali také proto, že Witch-style je má taky.


4) Otázka speciálů
Důvod, proč si čtenáři Witch tak zamilovali je jasný: primárně je to kvůli komixu. A to je také odpověď na otázku, proč nás trápí nedostatečný počet speciálů v naších luzích a hájích, zvláště těch komixových. Počínaje Co bylo před Witch, který byl avízovaný v jednom z prvních čísel a nikdy nevyšel a Caleb-Elyon konče. Mrzí nás, že kvůli pro nás nepochopitelnému rozhodnutí, že tyto speciály vycházet nebudou, přijdeme o spoustu krásných příběhů, obrázků a informací (týká se nekomixových speciálů). A rádi bychom, aby se to změnilo.


5) Otázka ceny
Je nejpalčivější. Není snad nikdo, komu by se nezdála nadsazená. Rodičům, kteří nechápu vášeň svých ratolestí a odmítají jim dvakrát do měsíce dávat 50,- nebo 60,- korun, i čtenářům, kteří si časopis platí z vlastní kapsy. Důvod je ten, že časopis obsahuje jen málo stran a po prolistování (když nepočítáme komix) jen málo věcí ke čtení. V čísle 22/07 jsou například tři stránky soutěžních obrázků čtenářek, jindy to bývá reklama ať už komerční nebo na slet. Horoskop zabere dvě stránky, hádanky Kondrakaru, shrnutí z předchozího čísla a úvodník každý po jedné straně. Pokud má komix kolem třiceti stran, z necelého padesátistránkového čísla toho tak ke čtení už moc nezbude. Je pravda, že je nutno zaplatit Disney licenci, ale po srovnání našeho časopisu Witch s jinými státy Evropy nemáme pocit, že by to nešlo i jinak.
Podobně je to i se speciály. Ten poslední (škola kreslení) byl sice velkého formátu, ale o malém počtu stran a s nelogickou přílohou (Jak kosmetika souvisí s malováním? Proč vůbec přílohy do speciálů?), nicméně stál 69,- Kč. Například časopis 21. století má 138 stran, obsahuje barevné fotografie a stojí 47,- Kč. Podobně časopis Abc, Pevnost apod. Jak je tohle možné? Copak je licence natolik drahá, aby 46 stran (nepočítaje obálku) stálo 49,- Kč (tj. cca 1 Kč za stránku), zatímco u výše zmíněného 21. století je to cca 0,34,- Kč/stránka.
A co se s časopisem stane dál, jestliže dojde k 1.1.2008 k dalšímu zdražování? Přijdeme o stránky? Zvedne se cena? Prosím, zvažte, jestli je tato položka adekvátní obsahu časopisu. Na tom závisí i množství čtenářů, které si udržíte (někteří si to prostě a jednoduše nebudou moct dovolit) nebo nově získáte (levnější časopis nebo větší počet stran za rozumnou cenu = víc čtenářů).


Navrhujeme tedy od nového roku novou podobu časopisu, která by se blížila číslu, které jste kdysi vydali jako jubilejní padesáté, tzn. celý komixový příběh, větší počet stran a cena do 89,- Kč. Pokud to není možné z důvodu číslování, potom aspoň zvednout počet stránek za stávající cenu. Přílohy klidně oželíme, ty mohou zůstat součástí Witch-style časopisu, který je orientován na módu, problémy, trendy, zatímco Witch magazín by zůstal primárně komixový se vším, co se týká čarodějek samotných (pin-up, pokoje, batůžky, oblečení, obrázky etc.). Dále navrhujeme, dorovnat české a slovenské vydání a zohlednit čtenáře ze Slovenska.
A v neposlední řadě vyřešit chybějící speciály.

Byli bychom velmi rádi, kdybyste všechno zvážili. Důvod proč to píšeme je ten, že nám na časopisu záleží a rádi bychom věděli, že i vám záleží na čtenářích z Čech i Slovenska.

Jejich názory si můžete přečíst v příloze; jedná se o skutečné osoby, které můžete kontaktovat prostřednictvím estranek nebo lapiduchu a pravdivost mých slov si ověřit.
Děkujeme vám za čas strávený nad tímto dopisem a prosíme vás o alespoň krátkou reakci na něj buď na níže uvedenou adresu nebo email, abychom věděli, že jste ho četli.
S pozdravem za čtenáře Witch

Kateřina Němcová


----------------


Tak, vaše názory sem pastovat nebudu, buď je máte v komentářích tady na stránkách nebo na lapiduchu. ---

BTW: Co vy na to? :)
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Super

(Anna Punčochářová, 25. 11. 2007 18:47)

Moc moc moc super

BEZVA

(Filip, 15. 11. 2007 15:18)

ty jooooo to je bezva sem kluk a byl bych taky rád kdyby tam nebyli přílohy ted tam naposledy byl HVĚZDNÝ NÁRAMEK a jeste k tomu velky ze byl i vetsi nez ruka moji Mamky!Komiksy Witch uz me bavi i vic nez serial ten totiz nemam konec a rika se ze 3serie uz nebude

Wow

(Salisko, 4. 11. 2007 11:53)

Napísala si to úplne super!Myslím,že toto ich pohne...